Bajeczni Adwokaci, czyli akcja edukacyjna wśród dzieci

„Bajeczni Adwokaci” to akcja edukacyjna promująca zawód adwokata, której I edycja miała miejsce w kwietniu 2023 r. Polegała na czytaniu przez adwokatki i adwokatów, aplikantki i aplikantów adwokackich bajki o Misiu Adwokacie w przedszkolach oraz pierwszych trzech klasach szkoły podstawowej.

Bajkę na zamówienie Naczelnej Rady Adwokackiej i Fundacji Adwokatury napisała Ewa Ruszkiewicz (piszemybajki.pl), a ilustracje przygotowała Zuzanna Kledzik.

Nowa bajka nie tylko opowiada o pracy adwokata i o tym, jak wygląda rozprawa sądowa. Ważny jest także wątek ekologiczny, wskazujący na potrzebę ochrony czytej przyrody. Dzieci wynoszą także naukę o tym, jak ważne jest czytanie oficjalnych pism sądowych, których nie można pozostawić bez odpowiedzi. Istotne jest także podkreślanie potrzeby zawierania kompromisów, życia w zgodzie i przyjaźni.

Czasami również w Kancelarii Adwokackiej Maciej Strojny potrzebna jest chwila oddechu od odwiedzania sądów, prokuratur i komisariatów Policji. Niezwykle się cieszę, że mogłem dołączyć do powyższej akcji i odwiedzę Przedszkole Koliberek w Łodzi gdzie przybliżę dzieciom w przystępnej bajkowej formie jak wygląda zawód Pani Misi Adwokatki. Kto wie może wśród tych dzieci uda mi się zainicjować marzenie realizacji swoich aspiracji zawodowych w przyszłości w adwokaturze.