Cinkciarz.pl, czyli o genezie problemu i pomocy prawnej

Wstęp

W licznych materiałach prasowych jakie ostatnio się pojawiły klienci internetowego serwisu wymiany walut Cinkciarz.pl uskarżają się na to, że od blisko 3 miesięcy nie są w stanie wypłacić ze swojego portfela walutowego środków zgromadzonych w tym serwisie. O genezie problemów serwisu Cinkciarz.pl oraz prawnych możliwościach odzyskania środków w niniejszym materiale.

Czym jest Cinckiarz.pl  

Cinkciarz.pl jest polską firmą funkcjonującą w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością założoną 11 sierpnia 2010 r. Jako swój profil usług oferuje karty wielowalutowe, przekazy pieniężne, wymianę walut, płatności online, pożyczki wielowalutowe oraz usługi inwestycyjne. Właścicielem Cinkciarz.pl jest Conotoxia Holding spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Jak możemy wyczytać Krajowym Rejestrze Sądowym posiada on kapitał zakładowy w wysokości 23 263 500,00 zł. Prowadzi on jako przeważającą działalność usługi maklerskie związana z rynkiem papierów wartościowych i towarów giełdowych, a w pozostałym zakresie działalność szeroko rozumianymi usługami związanymi z informatyką i oprogramowaniem, a także pośrednictwem pieniężnym, udzielaniem kredytów i działalnością finansową.

W 2020 r. Cinkciarz w wyniku podziału część majątku przekazał nowo założonej spółce Bigscreen Defense spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Oprócz tego do grupy kapitałowej Conotoxia Holding sp. z o.o. należą Curency Lending sp. z o.o., Cinkciarz.pl Marketing sp. z o.o., Cyber Geeks sp. z o.o., Conotoxia sp. z o.o. zarejestrowana w Polsce oraz Conotoxia Limited zarejestrowana na Cyprze, Conotoxia Incorporated zarejestrowana Stanach Zjednoczonych Ameryki.

Jak powstały problemy Cinkciarz.pl

Obecne problemy Conotoxia Holding spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do której należy serwis Cinkciarz.pl związane są z kontrolą przeprowadzoną przez Komisję Nadzoru Finansowego w innej ze wskazanych wcześniej spółek tj. Conotoxia. Komisja Nadzoru Finansowego nie ma możliwości kontroli serwisu Cinkciarz.pl, bo nadzór nad internetową wymianą walut nie należy do obowiązków Komisji Nadzoru Finansowego. Conotoxia sp. z o.o. z kolei była krajową instytucją płatniczą, która to już podlegała jej kontroli. Cinkciarz.pl korzystał z usług Conotoxii sp. z o.o., a 2 października 2024 r. KNF cofnęła zezwolenie na świadczenie usług płatniczych przez Conotoxia sp. z o.o. co skutkowało np. wyłączeniem kart wielowalutowych oraz bramek płatniczych. Cinkciarz.pl jednak nadal może świadczyć usługi wymiany walut oraz przysyłać środki pomiędzy klientami kantoru. Z deklaracji złożonych przez Cinkciarz.pl wiemy, że złożył on skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na decyzję KNF.

KNF powołał art. 78 ust. 1-3 ustawy o usługach płatniczych, który nakłada na krajowe instytucje płatnicze obowiązek odpowiedniej ochrony środków pieniężnych użytkowników przeznaczonych na realizację transakcji płatniczych. Komisja wskazała, że głównym problemem usług świadczonych przez Conotoxia sp. z o.o. był fakt, że pieniądze klientów nie były odseparowane prawidłowo od pieniędzy własnych Conotoxia sp. z o.o., co można zrozumieć w ten sposób, że nie było odrębnych kont dla klientów Cinkciarza, a środki trafiały do ogólnej puli środków i mieszały się z środkami własnymi Conotoxia sp. z o.o., co nie gwarantowało im bezpieczeństwa przez co zgodnie z art. 69 ust. 1 pkt 2 oraz art. 64 ust. 1 pkt 3 ustawy o usługach płatniczych doszło do cofnięcia zezwolenia.

Cinkciarza oczywiście może skorzystać z inną instytucją płatniczą, ale z nieznanych mi przyczyn nie zrobił tego. Jednocześnie kantor internetowy podnosi, że inne Banki odmówiły mu dostępu do ich platform walutowych, a w grudniu 2024 r. doszło także do wypowiedzenia umów o prowadzenie rachunków bankowych Cinkciarza.

O co oskarżany jest internetowy kantor wymiany walut?

Kontrola przeprowadzona przez Komisję Nadzoru Finansowego skutkowała złożeniem dwóch zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa przez Cinkciarz.pl. Śledztwo obecnie prowadzi Prokuratura Regionalna w Poznaniu, która przeprowadziła już szereg czynności w tym związany z przeszukaniem pomieszczeń należących do kantoru internetowego czy zabezpieczenia środków zgromadzonych na 328 rachunkach bankowych należących do firmy. Jak wiemy z komunikatu Prokuratury Regionalnej w Poznaniu „na chwilę obecną w toku śledztwa trwają czynności mające na celu ustalenie wartości szkody poniesionej przez wszystkich dotychczas ustalonych pokrzywdzonych oraz łącznej kwoty środków pieniężnych, zgromadzonych na zablokowanych rachunkach.”

Wstępne szacunki jakie przeprowadziła Prokuratura Regionalna w Poznaniu wskazują, że zabezpieczone środki nie pokrywają w całości zgłoszonych obecnie przez pokrzywdzonych roszczeń.

Z obecnie ujawnionych danych dotyczących prowadzonej sprawy można domniemywać, że postępowanie jest prowadzone pod kątem przestępstwa z art. 286 Kodeksu karnego, a nie można wykluczyć, że także w związku z art. 294 Kodeksu karnego.

Jakie środki prawne przysługują klientom serwisu Cinkciarz.pl?

Klienci usług oferowanych przez Cinkciarz.pl mogą skorzystać z dwóch dróg zmierzających do ochrony swoich praw tj. drogi cywilnej i karnej.

Droga postępowania cywilnego

Jeśli chodzi o drogę postępowania cywilnego to klienci serwisu Cinkciarz.pl muszą dopilnować pewnej procedury działania. W pierwszej kolejności należy przedłożyć kantorowi Cinkciarz.pl reklamację z żądaniem wykonania umowy. Cinckiarz.pl ma 14 dni na rozpatrzenie reklamacji i skierowanie odpowiedzi do użytkownika, który przedłożył taką reklamację. Konsumenci mogą również poprosić o pomoc rzecznika praw konsumenta. Następnie w przypadku niewykonania usługi należałoby złożyć pozew do sądu wraz z wnioskiem o zabezpieczenie roszczenia, gdyż uzasadnia to prawdopodobna trudna sytuacja finansowa serwisu Cinkciarz.pl.

W przypadku usług kantorowych należy skorzystać z art. 491 Kodeksu cywilnego i wezwać serwis do wykonania umowy, ponieważ wymiana waluty nie powinna napotykać trudności. W sytuacji, kiedy kantor przyjął środki, ale nie wykorzystał ich na wymianę waluty w terminie wskazanym w regulaminie, dopuszczalne jest też skierowanie wezwania od razu do zwrotu kwoty, bez wcześniejszego domagania się wykonania umowy. Jeśli strona kontraktu dopuszcza się zwłoki w wykonaniu zobowiązania to można od takiej umowy odstąpić po uprzednim wyznaczeniu terminu do wykonania usługi pod rygorem odstąpienia od umowy lub zażądać wykonania zobowiązania i naprawienia szkody bez wyznaczania dodatkowego terminu. Ponownie jeśli Cinckiarz.pl nie wykona zobowiązania należy wystąpić z pozwem wraz z wnioskiem o zabezpieczenie roszczenia.

Cinciarz.pl wskazuje również, że chciałby zawrzeć z klientami ugodę, ale decyzję taką należy podjąć dopiero po zapoznaniu się szczegółowo z jej postanowieniami tj. przeczytaniem całości umowy ugodowej, a najlepiej przy konsultacji z prawnikiem.

Droga postępowania karnego

W przypadku drogi karnej należy złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Cinkciarz.pl i powinno ono być obecnie kierowane do Prokuratury Regionalnej w Poznaniu, gdzie ujawniono już 800 osób pokrzywdzonych działaniami Spółki, a następnie dopilnować, aby w postępowaniu złożyć zeznania w charakterze świadka i przedłożyć stosowne dokumenty świadczące o możliwości popełnienia przestępstwa, a w postępowaniu sądowym, aby złożyć wniosek o działaniu w charakterze oskarżyciela posiłkowego.

Jak wskazałem poprzednio w mojej ocenie postępowanie będzie prowadzone z art. 286 § 1 Kodeksu karnego tj. kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania. Sprawca takiego przestępstwa podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Nie można też wykluczyć kwalifikowanej formy przestępstwa z art. 294 § 1 lub 3, a nawet 4 Kodeksu karnego, gdzie w zależności od szkody wyrządzonej przestępstwem sprawca może podlegać karze od 5 lat do 25 lat pozbawienia wolności.

Prokuratura Regionalna w Poznaniu prosi wszystkie osoby pokrzywdzone w ramach usługi internetowej wymiany walut, świadczonej za pośrednictwem portalu cinkciarz.pl o kierowanie wszelkiej korespondencji na adres Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim:

sekretariat.doch@go.policja.gov.pl

z podaniem sygnatury sprawy: 2007-2.Ds.21.2024

Zakończenie

Prawdopodobnie to dopiero początek problemów serwisu Cinkciarz.pl i należy się liczyć z kolejnymi trudnościami tego podmiotu. Wśród możliwych konsekwencji z jakimi wiąże się zabezpieczenie środków finansowych na rachunkach Conotoxia sp. z o.o. i Cinkciarz sp. z o.o. należy wymienić trudności z realizacją bieżących zobowiązań spółek i to nie tylko tych dotyczących klientów kantoru, ale także np. firm wykonujących usługi outsourcingowe, wynajmujących nieruchomości czy też pracowników firm. To z kolei może doprowadzić do upadłości spółek należących do Conotoxia Holding spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Należy też pamiętać, że Cinkciarz.pl nie był bankiem w związku z czym nie mamy tutaj możliwości odzyskania całości lub części środków za pomocą Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Instytucja ta gwarantuje wypłatę zdeponowanych środków w bankach lub SKOK-ach do równowartości 100 000 euro w przeliczeniu na złotówki.

Mając powyższe na względzie jeśli czujesz się poszkodowanym w tej sprawie warto zastanowić się nad konsultacją z prawnikiem w celu przeanalizowania sytuacji i podjęcia środków prawnych celem zabezpieczenia swoich roszczeń.

Źródła:

https://www.knf.gov.pl/?articleId=90780&p_id=18 (dostęp : 10.01.2025)

https://www.knf.gov.pl/komunikacja/komunikaty?articleId=90920&p_id=18  (dostęp : 10.01.2025)

– J. Barszczewski [w wywiadzie z A Boldą-Górną] Tysiące poszkodowanych klientów internetowego kantoru. „To dla nas koszmar”, „Uwaga!”, https://uwaga.tvn.pl/reportaze/tysiace-poszkodowanych-klientow-internetowego-kantoru-to-dla-nas-koszmar-st8240236 , czas nagrania od 2:48 do 3:43, (dostęp: 10.01.2025)

https://www.gov.pl/web/pr-poznan/komunikat-prokuratury-regionalnej-w-poznaniu-dotyczacy-blokady-kont-bankowych-spolki-cinkciarzpl-sp-z-oo (dostęp : 10.01.2025)

https://www.gov.pl/web/pr-poznan/komunikat-prokuratury-regionalnej-w-poznaniu-w-zwiazku-z-oswiadczeniem-zarzadu-cinkciarzpl-sp-z-oo-z-dnia-3-stycznia-2025-roku(dostęp: 10.01.2025)

https://cinkciarz.pl/nowosci/aktualnosci/oswiadczenie-cinkciarz-pl-sp-z-o-o-1 (dostęp : 10.01.2025)

https://cinkciarz.pl/nowosci/aktualnosci/cinkciarz-pl-zawiadamia-uokik-o-zmowie-bankowej-ze-strony-sgb-bank-s-a (dostęp : 10.01.2025)

https://cinkciarz.pl/nowosci/aktualnosci/oswiadczenie-cinkciarz-pl-sp-z-o-o-2 (dostęp : 10.01.2025)

https://cinkciarz.pl/nowosci/aktualnosci/cinkciarz-pl-banki-celowo-przetrzymaly-ponad-1-4-mld-zl-zawiadomienia-do-uokik-knf-prokuratury-i-organow-ue (dostęp : 10.01.2025)

https://cinkciarz.pl/nowosci/aktualnosci/conotoxia-skarzy-decyzje-knf-ktora-moze-doprowadzic-do-szkody-klientow  (dostęp : 10.01.2025)

https://cinkciarz.pl/nowosci/aktualnosci/ugody-dla-uzytkownikow-portalu-cinkciarz-pl (dostęp : 10.01.2025)

https://cinkciarz.pl/nowosci/aktualnosci/cinkciarz-pl-i-conotoxia-przygotowuja-kolejny-pozew-przeciw-ing  (dostęp : 10.01.2025)